Новини світу hardware

Для тих, хто не уявляє свого життя без комп’ютерів

Що таке Blu-ray Disc?

Blu-ray Disc

Blu-ray Disc або скорочено BD (від англ. blue ray - блакитний промінь і disc - диск) - це наступне покоління формату оптичних дисків - використовуваний для запису і зберігання цифрових даних, включаючи відео високої чіткості з підвищеною щільністю. Стандарт Blu-ray був спільно розроблений групою компаній по виробництву побутової електроніки і комп'ютерів на чолі з Sony , які увійшли до так званого Консорціуму Blu-ray (BDA ).В порівнянні з своїм основним конкурентом, форматом HD DVD ,Blu-ray має більшу інформаційну місткість на шар - 25 замість 15 гігабайт , але в теж час він більш дорогий у використанні і підтримці. Не дивлячись на це Blu-ray виграв війну форматів. 19 лютого 2008 року виробники HD DVD на чолі з Toshiba оголосили про свою відмову від подальшого розповсюдження HD DVD. Blu-ray одержав свою назву від короткохвильової 405 нм «синього» (технічно синьо-фіолетового) лазера, який дозволяє записувати і читати набагато більше даних, ніж на DVD , який має ті ж фізичні об'єми, але використовує для запису і відтворення червоний лазер більшої довжини хвилі (650 нм). На міжнародній виставці споживчої електроніки Consumer Electronics Show (CES), яка пройшла в січні 2006 року, було оголошено про те, що комерційний запуск формату Blu-ray пройде весною 2006 роки. Захист blu-ray був зламаний 20 січня 2007 року.   

Варіації і розміри

Одношаровий диск Blu-ray (BD) може зберігати 23.3, 25, 27 або 33 (місткість кожного шару в шестішаровому варіанті) Гб - цього об'єму достатньо для запису приблизно чотирьох годин відео високої чіткості із звуком. Двошаровий диск може вміщати 46,6, 50, або 54 Гб - достатньо для запису на нього приблизно вісьми годин HD-відео. Також в розробці знаходяться диски місткістю 100 Гб і 200 Гб з використанням відповідно чотирьох і шести шарів. Корпорація TDK вже анонсувала прототип чотиришарового диска об'ємом 100 Гб.  Стандарт BD-RE (перезаписувані BD) буде доступний нарівні з BD-R (записувані) і BD-ROM форматами. Майже всі виробники оптичних носіїв заявили про готовність випустити в продаж диски для перезапису і запису, одночасно з виходом формату BD-ROM на ринок. На додаток до стандартних дисків розміром 12 см , будуть випущені варіанти дисків розміром 8 см для використання в цифрових фото і відеокамерах , планується що їх об'єм буде 15 Гб для двошарового варіанту.  У таблиці нижче приведені розміри поточних і запланованих на найближчий час дисків формату Blu-Ray. 

Фізичний розмір Одношарова місткість Двошарова місткість
12 см 23.3/25/27 Гб 46.6/50/54 Гб
8 см 7.8 Гб 15.6 Гб

   Лазер і оптика     

 У технології Blu-ray для читання і запису використовується синьо-фіолетовий лазер  з довжиною хвилі 405 нм. Звичайні DVD і CD використовують червоний і інфрачервоний лазери з довжиною хвилі 650 нм і 780 нм відповідно. Таке зменшення дозволило звузити доріжку удвічі в порівнянні із звичайним DVD-диском - до 0,32 мікрон - і збільшити щільність запису даних. Коротша довжина хвилі синьо-фіолетового лазера дозволяє зберігати більше інформації на 12 см дисках того ж розміру, що і у CD/DVD. Ефективний «розмір плями», на якій лазер може сфокусуватися , обмежений дифракцією і залежить від довжини хвилі світла і числової апертури лінзи , використовуваної для його фокусування. Зменшення довжини хвилі, використання більшої числової апертури (0,85, порівняно з 0,6 для DVD ), високоякісної двохлінзової системи, а також зменшення товщини захисного шару в шість разів (0,1 мм замість 0,6 мм) надало можливість проведення якіснішого і коректнішого перебігу операцій читання/запису. Це дозволило записувати інформацію в менші крапки на диску, а значить, зберігати більше інформації у фізичній області диска, а також збільшити швидкість читання 432 Мбит/с .

Технологія твердого покриття 

Через те, що на дисках Blu-Ray дані розташовані дуже близько до поверхні, перші версії дисків були украй чутливі до подряпин і інших зовнішніх механічних дій із-за чого вони були поміщені в пластикові картріджи. Цей недолік викликав великі сумніви відносно того, чи зможе формат Blu-ray протистояти стандарту HD DVD - своєму основному конкуренту. HD DVD крім своєї нижчої вартості може нормально існувати без картріджів, також як формати CD і DVD , що робить його зрозумілішим для покупців, а також цікавішим для виробників і дистриб'юторів, які можуть бути стурбовані додатковими витратами із-за картріджів. Рішення цієї проблеми з'явилося в січні 2004 , з появою нового полімерного  покриття, яке дало дискам неймовірний захист від подряпин і пилу. Це покриття, розроблене корпорацією TDK , одержало назву Durabis, вона дозволяє очищати BD за допомогою паперових серветок - які можуть нанести пошкодження CD і DVD . Формат HD DVD має ті ж недоліки, оскільки ці диски виробляються на основі старих оптичних носіїв. По повідомленню в пресі BD з цим покриттям зберігають працездатність навіть будучи подряпаними викруткою.   

Кодеки

 Кодек використовується для перетворення відео і аудіо потоку і визначає розмір, який відео займатиме на диску. У деяких або майже всіх відеодисках, які з'являться на початку, використовуватиметься кодек MPEG-2 . На даний момент в специфікацію формату BD-ROM включена підтримка трьох кодеків : MPEG-2 який також є стандартним для DVD ; MPEG-4  H.264/AVC  кодек і VC-1  - новий кодек, що швидко розвивається, створений на основі Microsoft Windows Media 9. При використанні першого кодека на один шар можливо записати близько двох годин відео високої чіткості, інші два сучасніші кодеки дозволяють записувати до чотирьох годин відео на один шар. Для звуку BD-ROM підтримує лінійний (нестислий) PCM , Dolby Digital , Dolby Digital Plus , DTS, DTS-HD і Dolby Lossless (формат стиснення даних без втрат , також відомий як Meridian Lossless Packing (MLP).   

Сумісність 

 Хоча Асоціація Blu-ray дисків і не зобов'язує виробників програвачів, вона настійно рекомендує їм робити можливість Blu-ray пристроям програвати диски формату DVD для забезпечення зворотної сумісності. Більш того, компанія JVC  розробила тришарову технологію, яка дозволяє наносити на один диск як фізичну область для DVD, так і для BD, одержавши, таким чином, комбінований BD/DVD диск. Прототипи дисків були показані на міжнародній виставці споживчої електроніки - Consumer Electronics Show (CES ) яка пройшла в січні 2006 . Якщо її вдасться упровадити в комерційне використання, то можливо, що у покупців з'явиться можливість купити диск, який можна буде програвати як в сучасних DVD-програвачах, так і в майбутніх BD-програвачах одержуючи картинку різної якості.  Регіони Blu-Ray Відео фільми формату Blu-ray матимуть відмінні від DVD коди регіонів.                                                                                                                                      Системи захисту авторських прав  У форматі Blu-ray застосований експериментальний елемент захисту під назвою BD+, який дозволяє динамічно змінювати схему шифрування. Варто шифруванню бути зламаним виробники можуть відновити схему шифрування, і всі подальші копії буде захищено вже новою схемою. Таким чином, одиничний злом шифру не дозволить скомпрометувати всю специфікацію на весь період її життя. Також буде використана технологія Mandatory Managed Copy , яка дозволяє користувачам робити легальні копії відеоінформації в захищеному форматі, цю технологію розробила компанія Hewlett-Packard і зажадала її включення у формат. Саме відсутність можливості динамічно міняти схему шифрування дозволило створити програму DeCSS , яка стала справжнім прокляттям кіноіндустрії: як тільки Content Scramble System (CSS) був зламаний, всі подальші DVD зламувалися вже без зайвих проблем. Наступним рівнем захисту, яким володіють диски - це технологія цифрових водяних знаків під назвою ROM-Mark. Ця технологія буде жорстко прошита в ПЗП приводів при виробництві, що не дозволить програвачу програвати без спеціальної прихованої мітки, яку, за твердженням Асоціації, буде неможливо підробити. Так шляхом жорсткого регулювання і ліцензування заводів відбиратимуться виробники дисків, яким буде поставлене спеціальне устаткування. На додаток до цього, всі Blu-ray програвачі зможуть видавати повноцінний відеосигнал тільки через захищений шифрований інтерфейс.Це означає, що більшість перших HDTV -телевізорів , які продавалися без інтерфейсів з підтримкою HDCP (HDMI або DVI з підтримкою HDCP) не зможуть відтворювати відео високої чіткості з Blu-ray дисків.                                                                                            

Джерело : ru.wikipedia.org  

Інші статті

    Тегі: , , , ,
    Коментарів: 0

    No comments yet. Be the first.

    Leave a reply

    Всі статті: